12 lipca 2020

Domowe sposoby na plamy na ubraniach

Warto znać domowe sposoby, dzięki którym szybko usuniesz plamę każdego rodzaju. Zapoznaj się z naszym poradnikiem. Plamy dzielą się na dwie główne kategorie, w zależności od rodzaju zabrudzenia i stopnia trudności podczas ich usuwania. Większość plam możesz wywabić domowymi sposobami, jedynie te najbardziej oporne będziesz zmuszona potraktować silnie działającymi środkami chemicznymi. Przylepioną gumę do żucia usuniesz wkładając daną […]

Warto znać domowe sposoby, dzięki którym szybko usuniesz plamę każdego rodzaju. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Plamy dzielą się na dwie główne kategorie, w zależności od rodzaju zabrudzenia i stopnia trudności podczas ich usuwania. Większość plam możesz wywabić domowymi sposobami, jedynie te najbardziej oporne będziesz zmuszona potraktować silnie działającymi środkami chemicznymi.

Przylepioną gumę do żucia usuniesz wkładając daną rzecz do zamrażarki i wyskrobując intruza. Świeże tłuste plamy trzeba posypać mąką, wytrzepać i uprać. Stare tłuste plamy naciera się płynem do mycia naczyń i pierze. Plamy z mleka trzeba wypłukać w zimnej wodzie. Do wywabiania plam z owoców używa się takich środków jak woda sodowa, kwasek cytrynowy, alkohol, gliceryna, szare mydło, kwaśne mleko czy woda utleniona. Plamy z wina i buraków usuniemy posypując je solą i namaczając tkaninę w zimnej wodzie, by następnie ją uprać.

Plamy z kredek na ścianie usuwa się denaturatem. Plamy z flamastrów traktujemy mydłem albo gliceryną. Plam z błota nie pierzemy od razu, najpierw czekamy aż wyschną, a dopiero później wyczesujemy i pierzemy. Plamy z wosku najpierw wyskrobujemy, a później podkładamy papier z dwóch stron i przeprasowujemy. Plamy z farb i lakierów usuwamy denaturatem, benzyną lub terpentyną. Na plamy z pudru wlewamy płynny detergent i wypłukujemy. Plamy z rdzy na jasnych tkaninach usuniemy polewając je gorącym sokiem cytrynowym.